top of page

Trudne PoczÄ…tki:

Narodziny grafiki komputerowej Å‚Ä…czÄ… siÄ™ nierozdzielnie z narodzinami pierwszych komputerów cyfrowych.Rozwój technologiczny urzÄ…dzeÅ„ wchodzÄ…cych w skÅ‚ad tychże maszyn dawaÅ‚ coraz wiÄ™kszy wachlarz możliwoÅ›ci. Komputery zajmowaÅ‚y wówczas caÅ‚e pokoje i kosztowaÅ‚y wiÄ™cej niż apartament na Manhattanie.Trudno wskazać konkretnÄ… datÄ™, która miaÅ‚aby wyznaczać poczÄ…tki grafiki komputerowej. Jej idea zrodziÅ‚a siÄ™ w latach 50 XX wieku w
umysÅ‚ach inżynierów, artystów i naukowców, którzy niezależnie od siebie konstruowali nowe urzÄ…dzenia majÄ…ce umożliwić tworzenie obrazów w komputerze. Rozwój komputerów cyfrowych byÅ‚ napÄ™dzany
gÅ‚ównie w Stanach Zjednoczonych.

Lata 60-te:

 
 
 
William Fetter, jeden z pionierów grafiki komputerowej w 1964 roku pierwszy komputerowy model sylwetki ludzkiej, który wykorzystywany byÅ‚ przy projektowaniu kokpitów samolotów.
​
​
​
 
 
 
 
W 1961 roku powstaÅ‚a pierwsza animacja komputerowa o tytule „Two-Gyro Gravity-Gradient Attitude Control System”, stworzona przez Edwarda Zajaca w Bell Labs. Film ten byÅ‚ symulacjÄ… ruchu wybranego rodzaju satelity w przestrzeni kosmicznej.
​
​
​
​
 
W 1962 roku Ivan Sutherland wynalazÅ‚  program o nazwie Sketchpad.  Sketchpad pozwalaÅ‚ na tworzenie rysunków przy pomocy linii i figur geometrycznych, a także na ich zapisywanie i późniejsze odtwarzanie. Ten wynalazek staÅ‚ siÄ™ inspiracjÄ… dla późniejszych programów sÅ‚użących do tworzenia rysunków technicznych oraz dla interfejsów
graficznych.  
​
​
 
W 1964 roku firma IBM wypuściła pierwszy komercyjny komputer służący do tworzenia grafiki. Model IBM 2250 był monitorem bazującym na systemie wyświetlającym obrazy wektorowe. Działał w połączeniu z komputerem System/360 (S/360). Dane wprowadzane były poprzez długopis świetlny oraz dwie klawiatury jedną alfanumeryczną oraz drugą programistyczną.
​
​
​
 
Nikogo nie powinien dziwić fakt, iż tym samym czasie możliwość tworzenia obrazów na ekranie zaczÄ™to wykorzystywać dla rozrywki tworzÄ…c gry. PierwszÄ… byÅ‚a Spacewar stworzona przez Steve’a Russella. Kolejna Odyssey, napisana przez Ralpha Baera.
 

Lata 70-te:

Ed Catmull  W 1972 roku stworzyÅ‚ animacjÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… swojÄ… lewÄ… dÅ‚oÅ„, która cztery lata później, w 1976 roku zostaÅ‚a umieszczona w filmie „Futureworld”. Fascynacja animacjÄ… zaowocowaÅ‚a kilka lat później pracÄ… w studiach Lucasfilm, Pixar i Disney oraz Oscarem za wkÅ‚ad w rozwój animacji.
​
​
​
​
​
Frederick Parke stworzyÅ‚ w 1970 roku pierwszy animowany trójwymiarowy model ludzkiej twarzy, na którym zaprezentowaÅ‚ różne rodzaje ekspresji.
​
​
​
​
​
​
W 1972 roku Richard Shoup opracowaÅ‚ pierwszy program graficzny o nazwie SuperPaint. PozwalaÅ‚ na obróbkÄ™ filmów,
rysowanie, tworzenie animacji, zawieraÅ‚ takie funkcje jak zmiana nasycenia i jasnoÅ›ci obrazu, możliwość rysowania linii i wieloboków, różne rodzaje narzÄ™dzi do rysowania (na poczÄ…tku wszystkie pÄ™dzle dostÄ™pne w programie miaÅ‚y
szerokość jednego piksela i dowolnÄ… wysokość) oraz paletÄ™ kolorów. PosiadaÅ‚ też funkcje auto-uzupeÅ‚niania i antyaliasingu. ByÅ‚ jednym z pierwszych programów który używaÅ‚ graficznego interfejsu użytkownika.


 
W 1975 roku stworzono pierwszÄ… konstrukcjÄ™ zaprojektowanÄ… w caÅ‚oÅ›ci poprzez program komputerowy sÅ‚użący modelowaniu 3D. ByÅ‚o to wielkie jajko wielkanocne, którego autorami sÄ… Paul Sembaliuk, Ronald Resch i Robert McDermott.
​
​
​
​
​
​
W 1975 roku Martin Newell stworzyÅ‚ trójwymiarowy model czajnika, który sÅ‚użyÅ‚ do testowania nowych algorytmów i metod coraz bardziej zaawansowanych technologii graficznych. Czajnik z Utah staÅ‚ siÄ™ ikonÄ… grafiki3D, obecnie umieszczany jest jako primityw w różnych programach np. 3D Studio Max czy  AutoCAD
​
​
​

Lata 80-te:

 
Apple Computers zostaÅ‚o zaÅ‚ożone w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, W 1984 roku na rynek wypuszczono model Macintosh, który byÅ‚ pierwszym masowo sprzedawanym komputerem z
graficznym interfejsem i oprogramowaniem służącym do
tworzenia grafiki – MacDraw i MacPaint.
​
​
W 1982 roku John Warnock i Charles Geschke zaÅ‚ożyli firmÄ™ Adobe Systems. UdaÅ‚o im siÄ™ stworzyć technologiÄ™ PostScript i opracować pierwszy system DTP. W 1987 roku firma wypuÅ›ciÅ‚a oprogramowanie nazwane Adobe Illustrator, program graficzny oparty na wektorach, przeznaczony na komputery Apple Macintosh. Illustrator przewyższyÅ‚ panujÄ…cy standard, dyktowany przez program MacDraw, ponieważ dziÄ™ki oparciu ksztaÅ‚tów na krzywych Beziera pozwalaÅ‚ na lepszÄ… dokÅ‚adność odwzorowania.W 1989 roku Adobe stworzyÅ‚o (a wÅ‚aÅ›ciwie odkupiÅ‚o od Thomasa Knoll’a) produkt, który wkrótce staÅ‚ siÄ™ symbolem firmy — program do edycji grafiki o nazwie Photoshop.
​

 
​
 
 
 
Coraz wiÄ™ksza popularność komputerów osobistych pozwala prywatnym użytkownikom na rozwijanie wÅ‚asnych zainteresowaÅ„ artystycznych. PoczÄ…tkowo do dyspozycji mieli jedynie 16 kolorów i rozdzielczość 320×200 bÄ…dź 640×200 pikseli na komputerach Atari 800 i Commodore 64. Już w
1985 roku Commodore Amiga zaoferowała konsumentom
rewolucyjne możliwoÅ›ci — rozdzielczość 640×480 i paletÄ™ 4096 kolorów oraz programy graficzne Photon Paint i Deluxe Paint. PozwalaÅ‚o to na tworzenie niemal fotorealistycznych grafik. Niemal równolegle Ian E. Davis w 1986 tworzy pakiet graficzny TheDraw, pozwalajÄ…cy na tworzenie ANSI artów.
​

 

Lata 90-te:

Lata 90-te to rozkwit grafiki 3D, która zawojowaÅ‚a Å›wiat swymi nieograniczonymi możliwoÅ›ciami zastosowania: od tworzenia
modeli technicznych przez rozrywkÄ™ w postaci gier komputerowych i filmów animowanych. W 1995 roku powstaÅ‚ pierwszy peÅ‚nometrażowy film wykorzystujÄ…cy wyÅ‚Ä…cznie animacjÄ™ 3D — Toy Story. W 1996 roku pierwsza gra 3D – Quake.
​
PojawiajÄ… siÄ™ karty graficzne dla komputerów osobistych, pozwalajÄ…ce na wyÅ›wietlanie obrazów w lepszej rozdzielczoÅ›ci i szerszej palecie barwnej. Kolejne generacje komputerów Amiga posiadajÄ… ulepszone ukÅ‚ady graficzne z możliwoÅ›ciÄ… operowania paletÄ… 24-bitowÄ… 
​
W 1990 roku firma JASC Software wydaje program do konwersji plików BMP, GIF i PCX. Nazywa go Paint Shop Pro. Kolejne wydania rozszerzajÄ… funkcjonalność aplikacji o możliwość edycji obrazów rastrowych oraz tworzenie nowych przy pomocy różnorodnych pÄ™dzli
​
Adobe rozwija swoje projekty  Photoshopa i Illustratora. Nowy program o nazwie Adobe Premiere pojawia siÄ™ w 1991 roku. W 1993 roku firma wprowadza format PDF, który staje siÄ™ wkrótce miÄ™dzynarodowym standardem dla dokumentów elektronicznych. W 1994 roku przejmuje firmÄ™ Aldus, która byÅ‚a twórcÄ… programów After Effects i PageMaker te rozszerzajÄ… ofertÄ™ Adobe.
​
W grafice trójwymiarowej ton nadaje program 3D Studio, wyprodukowany w 1990 roku przez firmÄ™ Yost Group. Późniejsze wersje bÄ™dÄ… wydawane przed Autodesk pod nazwÄ… 3D Studio MAX. Program ten staÅ‚ siÄ™ najpopularniejszym narzÄ™dziem sÅ‚użącym do tworzenia trójwymiarowych modeli, cieszÄ…c siÄ™ uznaniem wÅ›ród projektantów gier komputerowych, wizualizacji architektonicznych i reklam telewizyjnych.
W 1951 roku zaprezentowano pierwsze graficzne rozwiÄ…zanie problemu, jeszcze na komputerze analogowym, ale posiadajÄ…cym możliwość wyÅ›wietlania tekstów i obrazów na ekranie oscyloskopowym.
​
W 1952 roku w ramach programu skonstruowano narzÄ™dzie zwane light pen –piórem Å›wietlnym. UrzÄ…dzenie to pozwalaÅ‚o na obsÅ‚ugÄ™ komputera poprzez wskazywanie piórem elementów na ekranie monitora typu CRT (kineskopowego).

W 1957 roku udaÅ‚o siÄ™ na komputerze IBM 740–780
wygenerować ciÄ…g punktów wyÅ›wietlanych na
monitorze w taki sposób, by mogÅ‚y tworzyć linie
lub kształty.
bottom of page